5. októbra 2022

Príprava na 1. sv. prijímanie

Príprava detí na Prvé sväté prijímanie 2022/2023 – informácie pre rodičov

Príprava detí na slávnosť Prvého svätého prijímania prebieha v našej farnosti každý rok od začiatku školského roka až do termínu slávnosti (v máji alebo v júni). U detí dochádza v 8. roku života k rozpoznávaniu dobra a zla a začínajú užívať rozum, preto je vhodným časom na prípravu k svätému prijímaniu 3. ročník ZŠ. Aby však slávnostné prvé udelenie sviatosti oltárnej nebolo len formalitou (deti sa po svätom prijímaní prestanú zúčastňovať svätých omší v nedele a v prikázané sviatky a nebudú mať ku kresťanskej viere ani vedenie zo strany rodičov), je potrebná dôsledná príprava aj detí aj rodičov.

Čo hovorí Kódex kánonického práva o príprave na Prvé sväté prijímanie:

Kán. 913 – § 1. Aby sa najsvätejšia Eucharistia mohla podávať deťom, vyžaduje sa, aby mali dostačujúce vedomosti a dôkladnú prípravu, aby primerane svojim schopnostiam chápali Kristovo tajomstvo a mohli s vierou a nábožne prijať Pánovo Telo.

Kán. 914 – Je povinnosťou predovšetkým rodičov a ich zástupcov, ako aj farára, postarať
sa, aby sa deti po dosiahnutí používania rozumu náležite pripravili a čo najskôr sa po predchádzajúcej sviatostnej spovedi posilňovali týmto Božím pokrmom; úlohou farára je aj dozerať, aby k svätému prijímaniu nepristupovali deti, ktoré nedosiahli používanie rozumu alebo ktoré nepovažuje za dostatočne pripravené.

Ak chcete, aby vaše dieťa začalo s prípravou na Prvé sväté prijímanie, je nutné, aby vaše dieťa chodilo na ZŠ na hodiny náboženskej výchovy, pretože na nich sa bude učiť učivo nevyhnutné na pochopenie svätého prijímania, ďalej je potrebné vyplniť prihlášku dieťaťa na Prvé sväté prijímanie, ktorú si môžete stiahnuť TU. Je potrebné, aby bola vytlačená obojstranne, t.j. na 1 hárku papiera. U dieťaťa pokrsteného mimo našej farnosti, treba priložiť k prihláške aj potvrdenie o prijatí sviatosti krstu, ktoré vám vydajú na farskom úrade vo farnosti, kde bolo pokrstené vaše dieťa. Od okamihu vyplnenia a podpísania žiadosti sa milí rodičia zaväzujete, že budete slovom a skutkami pre svoje deti vzorom mravnosti. Budete vytvárať v domácnosti pokojné a harmonické prostredie, budete deti viesť k modlitbe ráno a večer a k pravidelnému učeniu sa toho, čo preberali na hodinách náboženstva – čiže pokračujete v tom, k čomu ste sa zaviazali pri sobášnom obrade a pri obrade krstu vašich detí. Nezabudnite, milí rodičia, že akými kresťanmi budú vaše deti, to závisí predovšetkým od vás, vy ste s nimi častejšie, vy ste ich prvotná Cirkev a ohlasovatelia kresťanského učenia. Ak budete chodiť na sväté omše, aj vaše deti budú chodiť, ak sa vy budete pravidelne spovedať, aj vaše deti sa budú pravidelne spovedať, ak vy sa vy budete modliť, aj ony sa budú modliť.

Ako prebieha príprava detí na Prvé sväté prijímanie?

1/ Na hodinách náboženstva: vaše deti nech ich navštevujú a slušne sa na nich správajú. 2/ Účasť na svätých omšiach v nedele a prikázané sviatky: takto sa deti učia, ako prebieha svätá omša, aké gestá sa pri svätej omši používajú a naučia sa ich správne používať, napomínajte svoje deti, aby na svätej omši boli sústredené a dávali pozor a nevyrušovali ostatných. Účasť na nedeľných svätých omšiach si deti dávajú potvrdiť do zápisníka Moja účasť na svätej omši. Za stav zápisníka si po jeho prevzatí zodpovedá vaše dieťa. 3/ Účasť na katechézach po svätých omšiach (v niektoré piatky), v ktorých sa deťom podrobnejšie vysvetlí čo je to sviatosť oltárna a sviatosť zmierenia a  otázky, ktoré sa budú učiť. 5/ Tesne pred slávnosťou Prvého svätého prijímania rodičia a deti pristúpia k sviatosti zmierenia. Ak sú také situácie v rodine, že niekto z rodičov nemôže pristupovať k sviatosti zmierenia (rozvod a pod.), dajte nám to vedieť a poradíme vám, ako postupovať ďalej.

Ako sme naznačili, na Prvé sväté prijímanie sa spolu s deťmi majú pripraviť aj rodičia. Nebojte sa, nejde o niečo ťažké. Len vás pozývame, aby ste to prežívali spolu s vašimi deťmi: buďte pre ne vzorom, pomáhajte im v učení toho, čo sa učili na hodinách náboženstva, zúčastnite sa s nimi na svätých omšiach a nájdite si čas na katechézu, ktorá bude pre vás a táto katechéza je o sviatosti oltárnej a o kresťanskej výchove detí a bude 14. októbra po večernej svätej omši.

Termín slávnosti Prvého svätého prijímania pre Hostie a Topoľčianky vám dáme vo vhodnom čase vedieť, ale bývajú v máji a v júni. V našej farnosti majú deti pri slávnosti oblečené rovnošaty, ktoré máme uložené na fare. Krátko pred slávnosťou si ich všetky deti v sprievode rodičov prídu vyskúšať a požičajú si ich. Deti ich majú právo nosiť ešte nejaký čas, môžu si ich obliecť na sväté omše. Potom, keď ich nebudú potrebovať ich opäť vrátia na faru.

Prihláška na prvé sv. prijímanie