5. októbra 2022

Birmovanie

Otázky na skúšku pred Sviatosťou birmovania 2023

Skúšanie birmovancov z otázok bude približne v polovici júla 2023. Termín ešte upresníme

na stiahnutie PDF súbor

Otázky verzia pre web:

  1. Povedz, akého birmovného patróna si si vybral/a a čo vieš o jeho živote. Prečo si si vybral/a práve tohto patróna? Čím ťa inšpiruje?

 

  1. Ako znie apoštolské vyznanie viery? Kedy apoštolské vyznanie viery zvykneme recitovať?

Apoštolské vyznanie viery znie: Verím v Boha Otca, všemohúceho Stvoriteľa neba i zeme, i v Ježiša Krista, jeho jediného Syna, nášho Pána, ktorý sa počal z Ducha Svätého, narodil sa z Márie Panny, trpel za vlády Poncia Piláta, bol ukrižovaný, umrel a bol pochovaný. Zostúpil k zosnulým, tretieho dňa vstal z mŕtvych, vystúpil na nebesia, sedí po pravici Boha Otca všemohúceho, odtiaľ príde súdiť živých i mŕtvych. Verím v Ducha Svätého, v svätú Cirkev katolícku, v spoločenstvo svätých, v odpustenie hriechov, vo vzkriesenie tela a v život večný. Amen.

Apoštolské vyznanie viery recitujeme najmä v nedeľu a v prikázané sviatky hneď po kázni počas svätej omše, alebo aj na začiatok modlitby svätého ruženca. Tento text vyznania viery vyjadruje stručne v čo veríme, my, kresťania katolíci. Prvotní kresťania sa týmto textom vedeli spoznať, hoci pochádzali z rozdielnych krajín.

 

  1. Šesť hlavných právd našej viery.
  2. Boh je len jeden.
  3. V Bohu sú tri božské osoby: Otec, Syn a Duch Svätý.
  4. Syn Boží sa stal človekom, aby nás vykúpil.
  5. Boh je spravodlivý sudca, ktorý dobrých odmeňuje a zlých tresce.
  6. Duša človeka je nesmrteľná.
  7. Božia milosť je na spásu potrebná.

 

 

  1. Kto je Boh?

Boh je náš nebeský Otec, Stvoriteľ neba a zeme. Stvoriteľ ľudí i anjelov. Nemá počiatok ani koniec. Jeho vlastnosti: je večný, všemohúci, vševediaci, milosrdný, spravodlivý, dokonale múdry a láskavý. V Bohu sú tri osoby: Otec, Syn a Duch Svätý.

 

  1. Prečo nás Boh stvoril?

Boh nás stvoril, aby sme ho poznali, aby sme ho milovali a napokon s jeho pomocou boli spasení (prišli do neba).

 

  1. Kto je Ježiš Kristus?

Ježiš Kristus je Boží Syn, ktorý sa stal človekom. Počal sa v lone Panny Márie z moci Ducha Svätého. Ako 30 ročný začal verejne účinkovať a povolal si apoštolov a učeníkov. Učil o tom, aký je náš nebeský Otec. Učenie potvrdzoval aj znameniami (zázrakmi). Smrťou na kríži sa obetoval za hriechy celého ľudstva a otvoril nám tak bránu do neba. Po svojej smrti vstal z mŕtvych. Po 40 dňoch od svojho zmŕtvychvstania vystúpil do neba a vráti sa znova na konci sveta, aby obnovil na zemi Božie kráľovstvo.

 

 

  1. Kto je Duch Svätý?

Tretia božská osoba, o ktorej Ježiš povedal, že nám ho daruje po svojom nanebovstúpení. Ježiš ho nazval ako Tešiteľ. Duch Svätý sa zjavuje vo Svätom písme  ako holubica alebo ako plameň. Je dokonalou Láskou medzi Bohom Otcom a Bohom Synom. Duch Svätý dáva duši človeka potrebnú silu milovať Boha a odvážne vyznávať vieru v Neho pred ľuďmi. Duch Svätý nám dáva aj rôzne dary (charizmy), ktorými môžeme pomáhať Cirkvi.

 

  1. Čo je viera?

Viera je súhlas s tým a prijatie toho, čo nás učí náš Pán Ježiš Kristus. Viera znamená aj úplné spoľahnutie sa na Božiu pomoc a že každý náš okamih má Boh vo svojich rukách.

 

  1. Čo je Sväté písmo a na aké hlavné časti sa delí?

Je to zjavenie, ktoré Boh daroval ľudstvu cez vybraných ľudí – svätopiscov. Týchto svätopiscov si Boh vybral a oni pod vedením Ducha Svätého napísali všetko to podstatné, čo máme o Bohu vedieť. Obsahom Svätého písma sú pravdy o Bohu a o našom poslednom cieli. Sväté písmo je súbor viacerých kníh, ktoré napísali viacerí autori. Sväté písmo sa skladá zo Starého a Nového Zákona.

 

 

  1. Pomocou čoho sa vieme orientovať vo Svätom písme?

Vo Svätom písme sa vieme orientovať podľa dohodnutých skratiek názvov kníh a podľa čísel (súradníc). Napríklad prvá kniha Genezis má skratku Gn. Prvé číslo za skratkou je číslo kapitoly a čísla za čiarkou alebo dvojbodkou sú čísla veršov (napr. Gn 1: 1 – 5).

 

  1. Čo je hriech?

Hriech je vedomé a dobrovoľné prekročenie Božích prikázaní. Zaujímavé je hebrejské slovo chatá ktoré označuje hriech. Doslova znamená minúť cieľ. Ak teda hrešíme, blúdime a míňame svoj posledný cieľ – nebo. Ak však zmeníme svoje správanie, robíme pokánie, znova ideme po dobrej ceste.

 

  1. Čo je prvotný (dedičný) hriech?

Je to hriech, ktorý spáchali naši prarodičia Adam a Eva a spočíval v neposlušnosti a v rozhodnutí žiť bez Boha. Tým nás dostali do tohto pozemského života. Tento hriech dedíme, avšak krstom sa nám zmýva. Jeho následky však pretrvávajú a prejavujú sa ako: náklonnosť ku konaniu zla, smrteľnosť, ťažkosť v poznávaní Boha.

 

 

  1. Na aké skupiny sa delia hriechy? A akým spôsobom hrešíme?

Hriechy delíme na ľahké (všedné) a na ťažké (smrteľné alebo hlavné). Rozdiel medzi nimi je, že pri ľahkých hrešíme nechtiac a hrešíme v malých veciach a ľahké hriechy nám iba narúšajú vzťah s Bohom. Avšak pri ťažkom hriechu hrešíme dobrovoľne a vedome a v ťažkých veciach. Ťažké (smrteľné) hriechy nám zabíjajú vzťah s Bohom a práve tieto hriechy sme povinní vyznať vo sviatosti zmierenia. Hrešíme slovami, myšlienkami, skutkami a zanedbávaním dobrého.

 

  1. Vymenuj 7 hlavných (smrteľných alebo ťažkých hriechov).

Pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo, lenivosť.

 

  1. Čo je svedomie?

Je to vnútorný hlas, ktorý nám hovorí, že sa máme vyhýbať zlu, konať dobro a milovať Boha. Tento hlas sa v nás ozýva preto, lebo nás stvoril Boh a vložil do nás svoj zákon. Ozýva sa v nás pred spáchaním zla aj po spáchaní zla, ale aj po vykonaní dobra. Svedomie však treba správne formovať. Formujú ho hlavne rodičia, vychovávatelia ale aj spoločnosť. Najviac ho máme formovať podľa právd našej viery.

 

  1. Vymenuj sviatosti.

Krst, birmovanie, eucharistia, sviatosť zmierenia, pomazanie chorých, kňazstvo, manželstvo.

 

  1. Čo nám dáva krst a ako sa udeľuje? Kto môže krstiť?

Krstom sa nám zmýva dedičný hriech, stávame sa Božími deťmi, stávame sa členom Cirkvi a vlieva sa do nás Duch Svätý. Udeľuje sa trojitým liatím vody a vyslovením: Meno (napríklad Kristián), ja ťa krstím v mene Otca, i Syna, i Ducha Svätého. Amen. Krstiť môže diakon (predstupeň kňazstva), kňaz a biskup. V prípade, že hrozí tomu, koho chceme krstiť smrť, a niet nikde na blízku kňaza, môže krstiť každý, dokonca aj nepokrstený, ale musí krstiť tak, ako to predpisuje Cirkev a musí mať aj úmysel, že chce krstiť, ako krstí Cirkev.

 

  1. Čo nám dáva birmovka a ako sa udeľuje? Kto môže birmovať?

Birmovanie nám dáva silu žiť ako kresťan a vyznávať vieru pred ľuďmi. Stávame sa tak dospelými kresťanmi. Birmovanie nám dáva charizmy Ducha Svätého, čiže jeho dary, ktoré sú: múdrosť, rozum, rada, sila, poznanie (kedysi umenie alebo veda), nábožnosť, bázeň pred Bohom. Birmovať môže len biskup, avšak on môže poveriť aj niektorých kňazov, aby mohli udeľovať Sviatosť birmovania. Sviatosť birmovania sa udeľuje pomazaním olejom krizma na čele a slovami: Biskup: Prijmi znak daru Ducha Svätého. Birmovanec: Amen. Biskup: Pokoj s tebou. Birmovanec: I s duchom tvojím

 

  1. Čo je eucharistia? Kedy bola založená eucharistia?

Eucharistia (sväté prijímanie, Telo Kristovo, chlieb z neba) je pokrm pre dušu, ktorý nás posilňuje, posväcuje a očisťuje od hriechov.  Eucharistia po grécky znamená vzdávanie vďaky. Bola založená pri poslednej večeri, keď Ježiš podal apoštolom chlieb so slovami: vezmite a jedzte, toto je moje telo, ktoré sa obetuje za vás, a keď podal apoštolom kalich s vínom a povedal: toto je moja krv novej a večnej zmluvy, ktorá sa vylieva za vás a za mnohých na odpustenie hriechov. Toto robte na moju pamiatku. Ježiš je takto medzi nami prítomný v spôsobe chleba a vína až do konca sveta.

 

  1. Čo je svätá spoveď? Ako prebieha? Kto môže spovedať?

Je to prostriedok, ktorý nám daroval Ježiš Kristus, aby nám mohli byť odpustené hriechy, ktoré páchame po svojom krste. Na spoveď sa máme dobre pripraviť spytovaním svedomia. Keď zistíme, aké máme hriechy, úprimne ich ľutujeme a chceme sa polepšiť. Potom prichádzame ku svätej spovedi. Na začiatku sa pozdravíme a povieme kňazovi, kedy sme boli na poslednej spovedi a vyznáme všetky ťažké hriechy. Potom počúvame povzbudenie alebo poučenie od kňaza a aký kajúci skutok máme po svätej spovedi urobiť (často je to modlitba). Potom nás kňaz vyzve povedať ľútosť nad hriechmi a udelí nám rozhrešenie, pri ktorom sa prežehnáme. Spovedať môže len kňaz a biskupi. Spovedať nemôže diakon.

 

  1. Čo je pomazanie chorých? Ako sa udeľuje a kto ju môže udeľovať?

Pomazanie chorých je prostriedok, cez ktorý Ježiš Kristus posilňuje chorého, odpúšťa hriechy a môže aj uzdraviť. Pomazanie chorých je najmä pre tých, ktorí majú ochorenie, ktoré môže ohroziť ich život, ktorí sú pred ťažkou operáciou a pod. Pomazanie chorých sa udeľuje vkladaním rúk a pomazaním olejom chorých a príslušnými modlitbami. Pomazanie chorých môže udeľovať iba kňaz a biskup. Nemôže ho udeliť diakon. Môže sa udeliť viackrát za život, vždy keď sa zhorší zdravotný stav.

 

 

  1. Čo je manželstvo? Kto môže sobášiť? Ako sa muž a žena stanú manželmi?

Manželstvo je nerozlučiteľné a celoživotné spoločenstvo muža a ženy, ktoré je zamerané na ich dobro (vzájomná láska a úcta) a plodenie a výchovu detí. Pri sobášnom obrade na snúbencov zostupuje Božie požehnanie, ktoré im dáva potrebnú silu milovať sa v dobrom i zlom, a žiť všetky záväzky a povinnosti potrebné pre manželský život. Sviatosť manželstva má svoj pôvod v rajskej záhrade, keď Boh spojil Adama a Evu a prikázal im, aby sa milovali a naplnili zem potomstvom. Manželmi sa muž a žena stávajú, keď si vymenia manželský súhlas: Ja, meno, beriem si teba za manžela (manželku) a sľubujem pred všemohúcim Bohom, že ti budem verným manželom (vernou manželkou) a že ťa nikdy neopustím, ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe, a že ťa budem milovať a ctiť po všetky dni svojho života. Sobášiť môže diakon, kňaz a biskup, vo výnimočnom prípade aj laik, ak niet nikde vysvätených služobníkov. Ale musí ho tým poveriť biskup.

 

  1. Čo je kňazstvo? Aké má stupne? Kto môže svätiť kňazov?

Kňazstvo je služba prostredníctva medzi Bohom a ľuďmi. Je to služba na posväcovanie a poučovanie Cirkvi. Sviatosť kňazstva udeľuje biskup vkladaním rúk a modlitbou pri kňazskej vysviacke. Sviatosť kňazstva udeľuje kňazskú moc, Božiu milosť a nezmazateľný znak, ktorý spôsobuje, že kňaz je kňazom naveky. Z Kristovho ustanovenia sú tri stupne kňazstva: biskup, kňaz a diakon. Poslaním kňaza je: hlásať evanjelium, prinášať obetu svätej omše, udeľovať sviatosti a modliť sa za ľudí a požehnávať ich.

 

  1. Kedy vznikla sviatosť kňazstva?

Sviatosť kňazstva bola založená pri poslednej večeri, keď Ježiš kázal: Toto robte na moju pamiatku, a keď Ježiš pri svojom nanebovstúpení povedal apoštolom: Choďte do celého sveta a učte všetky národy.

 

  1. Kto môže slúžiť svätú omšu?

Svätú omšu môže slúžiť len kňaz a biskup. Diakoni pri svätej omši len pomáhajú: napríklad čítajú evanjelium, môžu kázať, rozdávajú sväté prijímanie a pri obetovaní lejú do kalicha víno a vodu. Ale diakoni nikdy neslúžia samostatne svätú omšu.

 

  1. Kto daroval ľudstvu Desatoro Božích prikázaní?

Desatoro Božích prikázaní daroval ľudstvu sám Boh cez Mojžiša. Boh ho daroval na vrchu Sinaj a napísal ho prstom do kamenných tabúľ.

 

  1. Vymenuj Desatoro Božích prikázaní.
  2. Ja som Pán, tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov, ktorým by si sa klaňal.
  3. Nevezmeš Božie meno nadarmo.
  4. Spomeň si, že máš svätiť sviatočné dni.
  5. Cti otca svojho i matku svoju.
  6. Nezabiješ.
  7. Nezosmilníš.
  8. Nepokradneš.
  9. Nepreriekneš krivého svedectva proti svojmu blížnemu.
  10. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke blížneho svojho.
  11. Nebudeš túžiť po majetku blížneho svojho ani po ničom, čo je jeho.

 

  1. Ako znie prvé, druhé a tretie Božie prikázanie a ako ich dodržiavame?
  2. Ja som Pán, tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov, ktorým by si sa klaňal. Toto prikázanie dodržiavame, keď milujeme Boha, pravidelne sa modlíme a nedávame namiesto Boha na prvé miesto vo svojom živote majetky, peniaze, veci a ľudí.
  3. Nevezmeš Božie meno nadarmo. Toto prikázanie dodržiavame, keď Božie meno a mená svätých vyslovujeme s úctou a pri modlitbe, nie zo srandy, alebo v hneve. Keď neprisaháme na Boha, že máme pravdu.
  4. Spomeň si, že máš svätiť sviatočné dni. Toto prikázanie dodržiavame, keď v nedeľu a v prikázané sviatky sme účastní a sústredení na svätej omši, zdržiavame sa od ťažkej a hlučnej práce, ideme na prechádzku, ideme na návštevu rodiny alebo chorých, modlíme sa, čítame duchovnú literatúru a trávime čas tak, aby nám nič nenarúšalo náš vzťah s Bohom. Nehlučné a ľahké práce v záhrade, ak sme už boli na svätej omši, môžeme robiť. Tiež môžeme umyť po jedle riady.

 

  1. Ako znie štvrté, piate a šieste Božie prikázanie a ako ich dodržiavame?
  2. Cti otca svojho i matku svoju. Toto prikázanie dodržiavame, keď svojím rodičom prejavujeme úctu, pomáhame im, robíme im radosť a poslúchame ich (v rozumnej a spravodlivej veci), tiež sa máme za svojich rodičov modliť. Toto prikázanie dodržiavame aj úctou a poslušnosťou voči autoritám.
  3. Nezabiješ. Toto prikázanie zachovávame, keď si neškodíme na zdraví, keď neprechovávame nenávisť voči ľuďom, ktorí nám ubližujú, keď nikomu neubližujeme s cieľom ho zabiť, keď neubližujeme fyzicky alebo psychicky, či slovne, keď ochraňujem život od narodenia až po prirodzenú smrť.
  4. Nezosmilníš. Toto prikázanie dodržiavame, keď nepozeráme necudné filmy, keď nemáme dvojzmyselné reči, keď sa zdržiavame necudných skutkov a myšlienok, keď neobliekame vyzývavo.

 

  1. Ako znie siedme, ôsme, deviate a desiate Božie prikázanie a ako ich dodržiavame?
  2. Nepokradneš. Toto prikázanie dodržiavame, keď nepoškodzujeme cudzí majetok, keď neberieme niečo, čo nám nepatrí, ani k tomu nenavádzame iných, keď nie sme lakomí, keď platíme dlhy a delíme sa o to, čo máme s chudobnými.
  3. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu. Toto prikázanie dodržiavame, keď hovoríme pravdu, keď neohovárame, keď nehovoríme bezdôvodne o chybách iných, keď nepoškodzujeme povesť iného človeka.
  4. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke blížneho svojho. Toto prikázanie dodržiavame, keď chránime manželské sľuby iných manželov. Keď dodržiavame manželskú celoživotnú vernosť a nabádame k tomu aj iné manželské páry.
  5. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho, ani po ničom, čo je jeho. Toto prikázanie dodržiavame tak, ako aj 7. Božie prikázanie.

 

  1. Vymenuj pätoro cirkevných prikázaní.
  2. V nedeľu a v prikázaný sviatok sa zúčastniť na svätej omši
  3. Zachovávať prikázané dni pokánia.
  4. Aspoň raz v roku sa vyspovedať a vo Veľkonočnom období prijať Sviatosť oltárnu.
  5. Uzatvárať manželstvo pred tvárou Cirkvi.
  6. Podporovať Cirkevné ustanovizne (charitu, médiá)

 

  1. Čo je modlitba? Aké druhy modlitieb poznáme? Kedy sa máme modliť? Potrebuje Boh naše modlitby?

Modlitba je náš rozhovor s Bohom. Môžeme sa modliť osamote ale i v spoločenstve (súkromne alebo verejne). Poznáme modlitbu vďaky, odprosovania, chvály a prosby. Modliť sa máme v priebehu celého dňa, ale najmä ráno a večer. Boh nepotrebuje naše modlitby, no my ich potrebujeme, lebo nás spájajú s Bohom a premieňajú nás. Najdokonalejšou formou modlitby je svätá omša.

 

  1. Čo je svätá omša? Z akých častí sa skladá svätá omša?

Svätá omša je nekrvavá obeta, pri ktorej sa obetuje Ježiš Kristus svojmu nebeskému Otcovi skrze službu kňaza. Svätá omša sa skladá z dvoch častí: bohoslužba slova a bohoslužba obety.

 

  1. Ako sa máme správať v kostole a počas svätej omše?

V kostole sa správame slušne, nerušíme ostatných, stojíme a sedíme rovno, nebavíme sa. Počas svätej omše dávame pozor, aké Božie slovo sa číta, na kázeň, sústreďujeme sa na obrady, aktívne odpovedáme a spievame. Pokiaľ nemáme vážne zdravotné problémy, sme prítomní vo vnútri kostola.

 

  1. Aké liturgické obdobia poznáme a čo si v nich pripomíname? Akú farbu rúcha nosí kňaz počas jednotlivých období?

Adventné obdobie, fialová farba, pripomína nám časy pred narodením Pána Ježiša, očakávanie prorokov, že sa narodí Mesiáš ale aj časy, ktoré žijeme dnes – očakávanie druhého Kristovho príchodu na konci sveta. Podobne ako pôstne obdobie nás nabáda k obráteniu, pokániu a ľútosti nad hriechmi.

Vianočné obdobie, biela farba, pripomíname si narodenie nášho Pána Ježiša Krista.

Obdobie cez rok, zelená farba, pripomína nám obdobie verejného účinkovania Ježiša Krista. Posledná nedeľa cez ročného obdobia je 34. nedeľa cez rok, inak zvaná Nedeľa Krista Kráľa. Táto sa slávi v bielej farbe.

Pôstne obdobie, fialová farba, pripomína nám 40 dňový čas, kedy bol Ježiš na púšti, ale aj čas kedy Ježiš trpel pri svojom umučení. Toto obdobie nás vyzýva na pokánie a ľútosť nad hriechmi, pripravuje nás na slávenie Veľkej noci.

Veľkonočné obdobie, biela farba, oslavujeme Ježišovo zmŕtvychvstanie a pripomína nám 40 dní, počas ktorých Ježiš v oslávenom tele kráčal ešte po tejto zemi. Potom vystúpil do neba. Po vystúpení do neba máme ešte slávnosť Zoslania Ducha Svätého – Turíce, vtedy má kňaz červené rúcho.

 

  1. Vymenuj aspoň tri prikázané sviatky.

Na Slovensku slávime tieto prikázané sviatky: 8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie, 25. december Narodenie Pána, 1. január Bohorodičky Panny Márie, 6. január Zjavenie Pána (Traja králi), Nanebovstúpenie Pána (40 deň po zmŕtvychvstaní Pána), Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi (štvrtok po sviatku Najsvätejšej Trojice), 29. jún Petra a Pavla, 15. august Nanebovzatie Panny Márie, 1. november Všetkých svätých. A každá nedeľa je prikázaný sviatok.

 

  1. Čo je to diecéza?

Diecéza je územie, ktoré spravuje biskup, preto sa nazýva aj biskupstvo. Hranice tohto územia majú historické korene. Do tohto územia patria farnosti. Naša diecéza, do ktorej patrí naša farnosť sa nazýva nitrianska diecéza. Na Slovensku máme ešte tieto diecézy: Bratislavská, Trnavská, Košická, Rožňavská, Žilinská, Banskobystrická.

 

  1. Ako sa volá náš diecézny biskup a jeho pomocný biskup?

Náš nitriansky biskup sa volá Viliam Judák a jeho pomocný biskup sa volá Peter Beňo.

 

  1. Čo je to dekanát? Do akého dekanátu patrí naša farnosť? Ako sa volá dekan nášho zlatomoraveckého dekanátu?

Je to územie menšie ako diecéza ale väčšie ako farnosť, keďže je v slove deka (po grécky 10), spravidla sa jedná o približne 10 farností, združených do jedného územia. Naša farnosť patrí do dekanátu Zlaté Moravce (patria sem farnosti Topoľčianky, Sľažany, Zlaté Moravce, Velčice, Hosťovce, Veľká Lehota, Jedľové Kostoľany, Skýcov, Čierne Kľačany, Tesárske Mlyňany, Beladice – Veľké Chrašťany, Jelenec). Na čele zlatomoraveckého dekanátu je vdp. Peter Štálnik, farár farnosti Zlaté Moravce. Pred nedávnom však bol naším dekanom farár farnosti Sľažany vdp. Gustáv Lutišan.